3rd Polish – Czech – Slovak Meeting on Construction Management

Ve dnech 25.- 27. 5. 2023 se v polském městečku Muszyna uskutečnil „3rd Polish – Czech – Slovak Meeting on Construction Management“, kterého se účastnili akademičtí pracovníci z podobně odborně zaměřených ústavů několika vysokých škol, jmenovitě:

– Institute of Technology, Economics and Management in Construction, Faculty of Civil Engineering, Technical University of Kosice,

– Institute of Construction Economics and Management, Faculty of Civil Engineering, Brno University of Technology,

– Department of Real Estate and Investment Process; Krakow University of Economics,

– Department of Building Engineering; Faculty of Civil Engineering; Wroclaw University of Science and Technology,

– Department of Construction Management, Faculty of Civil Engineering, Krakow University of Technology.

Za náš ústav se meetingu zúčastnili prof. Jana Korytárová, doc. Vít Hromádka, Ing. Gabriela Kocourková, Ing. Petr Trtílek, Ing. Eva Vítková, Ing. Miloslav Výskala.

Cílem setkání byla diskuse o vědecko-výzkumných tématech, projektové a publikační činnosti v oblasti managementu stavebnictví. Kromě řady pracovních jednání jsme se také účastnili exkurze do firmy FAKRO (výroba střešních oken) a sportovního klání, z něhož si tým EKR odnesl hlavní výhru „Cup of the head of the Department of Construction Management“ – vedoucí ústavu z Krakova, prof. Edyty Plebankievicz.